![]() |
Foto: facebook |
Unul dintre cele mai frumoase festivaluri de promovare a prosoapelor autohtone a avut loc, în această duminică, în localitatea Selemet, raionul Cimişlia.
În cadrul festivalului au fost promovate tradiţiile şi artizanatul moldovenesc, cultura naţională. Manifestarea a reunit meşteri şi creatori populari din ţară şi de peste hotare, iar antreprenorii locali au avut posibilitatea de a-şi comercializa produsele de artizanat, dar şi pe cele gastronomice.
Cei prezenţi s-au bucurat de un program artistic, susţinut de ansambluri etnofolclorice din regiune, ansamblul localităţii Selemet, dar şi de Zinaida Julea.
Echipa organizatorică a fost formată din tineri migranţi, reveniţi în Moldova, care îşi propun schimbarea în bine a societăţii moldoveneşti, modernizarea acesteia, dar şi din voluntari ai satului Selemet.
Viza.md aduce sincere felicitări organizatorilor cu ocazia frumosului eveniment organizat cu atîta drag.
Publică un comentariu nou