În Republica Moldova continuă tendinţa de creştere a remitenţelor de la muncitorii migranţi prin intermediul băncilor. Potrivit datelor Băncii Naţionale a Moldovei (BNM), în august 2011 muncitorii migranţi au transferat în ţară de peste hotare, prin intermediul băncilor comerciale, 139,31 mil. dolari, cu 31,71 mil. dolari (29,5%) mai mult, comparativ cu perioada similară a anului trecut (107,6 mil. dolari). În ianuarie-august 2011, remitenţele de la persoanele fizice de peste hotare s-au cifrat la 920,75 mil. dolari, în creştere faţă de aceeaşi perioadă a anului trecut cu 20,62%. Cei mai mulţi bani au fost transferaţi în luna august (139,31 mil. dolari), iar cei mai puţini – în ianuarie (71,51 mil. dolari). Circa 800,47 mil. dolari, sau 86,9% din totalul remitenţelor din această perioadă, au parvenit prin intermediul diverselor sisteme de transferuri băneşti rapide. În ianuarie-august 2010 acest indice a constituit 651,53 mil. dolari. În structura remitenţelor valutare în Moldova circa 39,9% a constituit cota dolarului, 40,8% - cea a monedei euro, 19,3% - a rublei ruseşti.
Potrivit datelor BNM, în anul 2010 muncitorii migranţi moldoveni au transferat în Moldova, prin intermediul băncilor comerciale, 1 mld. 244,14 mil. dolari, cu 5,3% mai mult decît în anul precedent. După volumul transferurilor în Moldova din străinătate, lidere sînt Federaţia Rusă şi Italia. Potrivit Băncii Mondiale, transferurile de bani în Moldova de la muncitorii migranţi constituie de la 20% pînă la 30% din PIB-ul ţării.
Sursa: noi.md
Publică un comentariu nou