SĂRBĂTORILE AU ATRAS ÎN REPUBLICA MOLDOVA MII DE VIZITATORI STRĂINI

17.10.2011

Aproximativ 70 de mii de cetăţeni străini au vizitat Republica Moldova în perioada sărbătorilor “Ziua Naţională a Vinului” şi “Hramul oraşului Chişinău”. Potrivit datelor statistice ale Serviciului Grăniceri, comparativ cu anii trecuţi, numărul acestora este în continuă creştere. Astfel, în 2009, de „Ziua Naţională a Vinului”, frontiera de stat au traversat-o 33 de mii de cetăţeni străini, iar în anul 2010 a fost remarcat un flux de peste 45 de mii de cetăţeni străini.

 

 

Serviciul Grăniceri anunţă că în perioada 5-16 octombrie 2011, activităţile de supraveghere şi control la frontiera de stat s-au desfăşurat în regim normal. Iar evitarea rîndurilor şi reducerea timpului de aşteptare la traversarea frontierei a fost posibilă graţie suplinirii numărului de colaboratori şi monitorizării 24 din 24 de ore a fluxului de persoane şi transportului. În perioada 30 septembrie – 16 octombrie curent, cu ocazia sărbătoririi Zilei Naţionale a Vinului, cetăţenii străini au beneficiat de vize gratuite de intrare pe teritoriul Republicii Moldova.

 

Sursa: noi.md

Anonymous
:(

Pacat ca nu am fost!

17 Oct 2011- 04:30 după amiază

Publică un comentariu nou

CAPTCHA
Vă rugăm să răspundeţi la întrebare pentru a evita SPAM-ul
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.