Pacat ca nu am fost!

Aproximativ 70 de mii de cetăţeni străini au vizitat Republica Moldova în perioada sărbătorilor “Ziua Naţională a Vinului” şi “Hramul oraşului Chişinău”. Potrivit datelor statistice ale Serviciului Grăniceri, comparativ cu anii trecuţi, numărul acestora este în continuă creştere. Astfel, în 2009, de „Ziua Naţională a Vinului”, frontiera de stat au traversat-o 33 de mii de cetăţeni străini, iar în anul 2010 a fost remarcat un flux de peste 45 de mii de cetăţeni străini.
Serviciul Grăniceri anunţă că în perioada 5-16 octombrie 2011, activităţile de supraveghere şi control la frontiera de stat s-au desfăşurat în regim normal. Iar evitarea rîndurilor şi reducerea timpului de aşteptare la traversarea frontierei a fost posibilă graţie suplinirii numărului de colaboratori şi monitorizării 24 din 24 de ore a fluxului de persoane şi transportului. În perioada 30 septembrie – 16 octombrie curent, cu ocazia sărbătoririi Zilei Naţionale a Vinului, cetăţenii străini au beneficiat de vize gratuite de intrare pe teritoriul Republicii Moldova.