DEPUTAŢII MOLDOVENI PARTICIPĂ LA SESIUNEA APCE

04.10.2011

În perioada 3-7 octombrie curent, delegaţia Parlamentului Republicii Moldova, condusă de vicepreşedinta Parlamentului, Liliana Palihovici, participă la sesiunea de toamnă a Adunării Parlamentare a Consiliului Europei, care se desfăşoară la Strasbourg. Adunarea Parlamentară urmează să adopte o rezoluţie prin care le va cere medicilor să nu dezvăluie sexul copilului înainte de naştere.

 

Agenda sesiunii mai include chestiuni ce ţin de impactul Tratatului de la Lisabona asupra Consiliului Europei, abuzurile în domeniul păstrării secretului de stat şi a securităţii naţionale, aspecte privind protecţia vieţii private pe Internet şi în mass-media online. Din componenţa delegaţiei moldave fac parte deputaţii Valeriu Ghileţchi, Valeriu Munteanu şi Grigore Petrenco.

 

Sursa: noi.md

Publică un comentariu nou

CAPTCHA
Vă rugăm să răspundeţi la întrebare pentru a evita SPAM-ul
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.