OFICIALII EUROPENI AU RESTRICŢIE DE CĂLĂTORIE PRIN REGIUNEA TRANSNISTREANĂ

04.10.2011

Tiraspolul a extins interdicţia de circulaţie prin teritoriul regiunii transnistrene pentru unii oficiali europeni. Reacţia vine după ce Bruxell-ul a decis să prelungească sancţiunile împotriva liderilor transnistreni. „Este o confirmare evidentă a lipsei de interes faţă de situaţia reală de la Nistru. Iar extinderea sancţiunilor poate afecta discuţiile privind statutul Uniunii Europene în formatul de negocieri 5+2”, se menţionează într-un comunicat de presă al autorităţilor transnistrene. De asemenea, Tiraspolul a acuzat Uniunea Europeană de şantaj. Pe 29 septembrie, Consiliul Uniunii Europene a decis să prelungească cu încă un an interdicţiile de călătorie impuse unor lideri tiraspoleni, inclusiv celor doi fii ai lui Igor Smirnov. Totuşi, pentru o jumătate de an, a fost instituit un moratoriu asupra deciziei respective, cu scopul de a contribui la soluţionarea paşnică a conflictului transnistrean.


Sursa: noi.md

Publică un comentariu nou

CAPTCHA
Vă rugăm să răspundeţi la întrebare pentru a evita SPAM-ul
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.