În zilele de 3-4 octombrie 2011, la Viena, o delegaţie a Republicii Moldova, care include reprezentanţi ai Ministerului afacerilor interne, a participat la un seminar la nivel de experţi în domeniul contracarării spălării banilor în contextul combaterii traficului de fiinţe umane. Evenimentul a fost organizat de către OSCE şi Oficiul Naţiunilor Unite pentru Droguri şi Criminalitate (UNODC) şi a întrunit experţi în domeniu din toate cele 56 state participante, precum şi din organizaţiile internaţionale relevante.
Secretarul General al OSCE, ambasadorul Lamberto Zannier, la sesiunea de deschidere a declarat: "Seminarul reflectă priorităţile OSCE în abordarea ameninţărilor transnaţionale şi utilizarea unei varietăţi de instrumente pentru a promova drepturile omului pentru toţi. Avem nevoie atât de voinţa politică, cât şi de expertiza tehnică pentru a face faţă acestor provocări. Aceasta este misiunea OSCE şi am încredere că împreună vom atinge scopul”.
Publică un comentariu nou