SANATORIUL "MOLDOVA" DIN ODESA REVINE IN PATRIMONIUL STATULUI

25.10.2011

Curtea Supremă de Justiţie a admis cererea Procuraturii Generale de restituire a Sanatoriului "Moldova" din Odesa. Decizia CSJ de reîntoarcere a sanatoriului în patrimoniul ţării este irevocabilă şi definitivă.

 

În 2008, printr-o hotărâre de Guvern, Sanatoriul  "Moldova" din Odesa, aflat în proprietatea statului, a fost inclus în lista bunurilor admise la privatizare prin concurs comercial.

 

Câştigătorul concursului a fost desemnat ÎCS "SDY-INVEST GRUP" SRL. Sanatoriul "Moldova" a fost vândut cu 73.300.000 lei, cu achitarea în rate a 50%, ceea ce constituie 36.650 000 lei până la semnarea contractului de vânzare-cumpărare. Restul sumei - în decurs de până la doi ani de la data semnării contractului, în tranşe egale, trimestrial.

 

Din motivul neachitării de către cumpărător a sumei restante de 36.650 000 lei, Procuratura Generală a iniţiat în instanţă un litigiu de restituire a acestuia în patrimoniului statului. Prin admiterea cererii Procuraturii Generale, statului urmează să-i fie restituit patrimoniul estimat la peste 70 milioane de lei.

 

 

Sursa: moldova.ms

Publică un comentariu nou

CAPTCHA
Vă rugăm să răspundeţi la întrebare pentru a evita SPAM-ul
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.